Kořeny perníku sahají hluboko do minulosti, až do starověkého Egypta. Prozkoumejme, jak se toto sladké pečivo dostalo do našich srdcí a stalo se neodmyslitelnou součástí mnoha tradic.
Odkud perník pochází
Myslíte si, že perník je typickým českým pečivem? Jistě, vyrábí se u nás již od středověku, ale jeho původ český není. Tuto cukrovinku bychom našli v jídelníčku starých Řeků na Rhodosu a Římanů. V Římské říši se pekla zejména perníková srdce a podávala se na svatbách. Byla zároveň symbolem společenského postavení, a to z důvodu použitého koření. To totiž patřilo mezi drahé kuchyňské přísady a každý si je dovolit nemohl.
Jenže říše Římanů se rozpadla a znalosti související s pečením perníku zmizely v propadlišti dějin. Na scénu se dostaly později, a to v souvislosti s křižáckými výpravami v 11. století na území Blízkého východu. Zde se křižáci s perníkem nejspíš seznámili a domů si přivezli koření, které se do něho přidává. Týká se to především zázvoru, do té doby ve Evropě neznámého.
Oblíbené pečivo v celé Evropě
Výroba perníku se brzy rozšířila po celé Evropě, takže ho lze vystopovat ve Velké Británii, Francii, Německu, ve Švýcarsku, v Polsku, Slovensku, Nizozemsku i v Belgii či ve skandinávských zemích. Každý národ si perník upravil k obrazu svému, avšak základ je stejný.
Tvoří ho mouka, vejce a jedna ze základních ingrediencí je také med, jež dává perníku jeho typickou vůni a chuť. Nejspíš vás překvapí, že naši předkové přidávali původně do perníku pepř. Ostatně on dal perníku jeho název. Jak se postupně obohacovala jejich kuchyně o různá exotická koření, jako je hřebíček, zázvor, badyán, anýz, kardamom či muškátový oříšek, staly se i ony součástí perníku. Výhodou perníku bylo, že jako pečivo mělo poměrně dlouhou trvanlivost. I proto byl tak oblíbený. Nejednou zachránil život lidem v období hladomoru.
Perník se stal součástí středověkých trhů. V Německu vyráběli perníkové chaloupky už v 16. století. Jejich popularita vzrostla v 19. století, kdy bratři Grimmové sepsali své příběhy, jedním z nichž byla i pohádka o Perníkové chaloupce. A perníkové chaloupky se pečou i u nás.
Perník se peče i za mořem
Na úvodní fotografii našeho článku vidíte perníkovou formičku typickou pro americkou kuchyni. Do Nového Světa, tedy Spojených států amerických, se recept na perník dostal s příchodem evropských, respektive anglických kolonizátorů. Zde dostal název „gingerbread“, tedy zázvorový chléb. Původně se tam ovšem pekla jeho měkčí verze.
Zdroj: herbsociety-stu.org, pbs.org
Náhledové foto: Pixabay
Komentáře
Okomentovat