DOPORUČUJEME

Král severoamerických lesů je krocan divoký

 



Krocan divoký není jen symbolem amerického Dne díkůvzdání. Tento fascinující pták s výrazným ocasem a charakteristickým voláním obývá rozsáhlé oblasti Severní Ameriky. Pojďme společně nahlédnout do jeho života, zvyků a významného místa v ekosystému.

Když se budeme pídit po tom, jak vzniklo slovo krocan, tak zjistíme, že české slovo krocan má etymologii nejasnou. V minulosti se pro označení tohoto ptáka používalo slovo morák, což se ostatně děje i dnes. Setkáme se ním v některých oblastech naší republiky, zejména na Moravě. Tento název odkazuje na to, odkud se krocan v Evropě vzal. Byl v 16. století dovezený z Ameriky, kde v přírodě žije ve volné přírodě. Na Slovensku je ale moriak běžný výraz pro krocana. Jestliže jste se ale někdy setkali s názvem morka, tak v tomto případě se jedná o samici krocana. U nás ji označujeme jako krůtu.

Kde krocan divoký žije

Na krocana divokého zcela určitě narazíte v Severní a Střední Americe – v USA, Mexiku, Guatemale a Belize. Žije si zde ve volní přírodě, především na polích, pastvinách, savaně i v řídkých listnatých a jehličnatých lesech. Není divu, že vyhledává i vysoké stromy. Na nich totiž nachází útočiště před nepřáteli. Ke vzletu ale potřebuje dostatek místa, takže proto lesy nesmějí být příliš husté.

Čím se krocan živí

V jídelníčku krocana divokého je hmyz, pavouci a nepohrdne ani drobnými hlodavci, když se mu podaří je ulovit. Má ale rád i rostlinnou stravu, sbírá bobule, semena, spadané plody a sem tam si zobne i zelených částí rostlin.

Zajímavosti ze života krocanů

Krocan divoký může dosahovat hmotnosti až 10 kg a výšky až 120 cm. Samice bývají menší a až o polovinu lehčí a nejsou nápadně vybarvené jako samci. Péči o mláďata má ve své režii plně jen samice, samci se o vejce ani o kuřata nezajímají. Vylíhnutá mláďata jsou již druhý den schopna sama opustit hnízdo a hledat si potravu. Jejich matka je ale vodí, chrání před nebezpečím a v noci zahřívá pod křídly.

Z pohledu lidské společnosti je krocan jeden z nejdůležitějších ptáků vůbec. Před 3000 lety byl ve Střední Americe domestikován a jako krůta domácí je chován pro své maso. V USA a dalších anglofonních zemích je krocan typickým vánočním pokrmem. Američané si ho servírují i na Den díkůvzdání. Do Evropy se krocani dostali nejspíš už záhy po objevení Ameriky. Nejprve si je oblíbili ve Španělsku a v Portugalsku, posléze jejich masu přišli na chuť i v Anglii, Nizozemí a v Osmanské říši.

Zdroj: wikipedia.org

Náhledové foto: Pixabay

Komentáře

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

Gotický hrad Pušperk je centrem příběhu spisovatele Vlastimila Vondrušky

Italské Benátky mohou děkovat za svůj vznik stěhování národů

Urban Verbunk: Maďarské lidové tance v moderním pojetí

PŘEČTĚTE SI, CO SE PÍŠE NA PARTNERSKÝCH WEBECH

Novinky na Zlínmag.cz

Novinky na Senior-ka.cz

Novinky na HistoriaMag.cz