Americká herečka Marilyn Monroe kdysi řekla, že nejkrásnější věc pro ni je spánek, kdy může alespoň snít. Možná, že to platí i pro další lidi, kterým se zdají sny. Spánek je osvěžující, když je kvalitní a patřičně dlouhý. Je-li ho nedostatek, vznikají zdravotní problémy. První jarní den je zároveň Mezinárodním dnem zdravého spánku. Víte, co byste měli dělat, aby váš spánek byl produktivní?
Bez spánku si řádně neodpočinete
Moderní doba s sebou přinesla nespavost. Možná je to dáno poměrně stresujícím způsobem života, pro který je typický tlak na výkon, příliš mnoho povinností a rychlé životní tempo, které zejména ve vyspělé západní společnosti nabírá na stále větší rychlosti. Málokdo se tomu vyhne. A tak není divu, když člověk kvůli starostem a přehlcení negativními informacemi nemůže večer usnout. Nespavostí je ohroženo až 30 % populace. Zajímavé na tom je, že jí trpí nejen dospělí, ale také už malé děti a mládež.
Potřebu délky spánku ovlivňuje několik faktorů
Délka spánku je závislá mimo jiné i na věku. Menší děti potřebují spát déle než dospělí, kterým postačí k tomu být fit okolo 7 až 8 hodin spánku. Přesto je tato cifra hodně individuální, protože někdo naspí jen 5 hodin a je fit a svěží jako rybička. Nespavost proto nedefinuje délka spánku, ale spíše psychický a fyzický stav člověka, kdy se cítí unavený a nevýkonný. Je také třeba brát v úvahu to, že s postupujícím věkem se spánek stává méně kvalitním, starší lidé se v noci často budí, nebo její část dokonce probdí. Patří to bohužel k životu. Probouzení obvykle zaujímá asi 5 % celkové spánku, takže budit se během spánku je docela přirozené i pro mladší ročníky.
Nespavost je třeba léčit, protože přispívá ke vzniku onemocnění. Negativně ovlivňuje imunitu, srdeční sval i mozek. Předtím, než se nespavec vypraví k lékaři, může vyzkoušet pár kroků, které by mu měly pomoct navodit spokojený spánek. A prášky na spaní to nejsou.
Před spaním je nevhodné pít černou kávu nebo kolové či energetické nápoje. Působí totiž povzbudivě a spánek ruší. Dobré není jíst na noc těžká jídla. Poslední jídlo by mělo být asi tři hodiny před spánkem, aby ho tělo stihlo ještě strávit. Před spánkem není ideální řešit náročné problémy, které jitří smysly. Je lepší si navodit uklidňující atmosféru, která více přispívá k tomu, aby člověk bez problémů usnul.
Chodit spát a vstávat by měl člověk přibližně ve stejnou dobu, a to i o víkendu, respektive ve dny, kdy má volno. Postel neslouží ke přemýšlení, ale ke spaní. Když nemůžete usnout, zkuste si vzít knížku a pustit se do čtení. Pro někoho to má uspávací vliv. Před spaním si lze uvařit čaj bylinek, které uklidňují. Je to zejména meduňka, třezalka, případně heřmánek.
Zdroj: https://www.zzmv.cz/mezinarodni-den-zdraveho-spanku
Náhledové foto: Pixabay
Komentáře
Okomentovat